کم شنوایی فرکانس بالا

0
0

سلام. من آقایی 64 ساله هستم که قبلا تراشکار بودم. به دلیل شکایت خانواده از بلند کردن صدای تلویزیون، تست شنوایی سنجی انجام دادم و به من گفته شد دچار کم شنوایی فرکانس بالا هستم. آیا لازم است از سمعک استفاده کنم؟

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
0
0

در افرادی که دچار درجاتی از کم شنوایی هستند، غیر از نتایج آزمایش شنوایی (ادیوگرام)، عوامل متعدد دیگری نیز بر روی ضرورت استفاده و سودمندی سمعک دخیل هستند.

از قوی ترین این عوامل، میزان آگاهی خود فرد از مشکل شنوایی خود، مسئله نگرش فرد درباره سمعک و در نتیجه، میزان انگیزه او برای تهیه سمعک است.

عوامل دیگری از جمله نیازهای ارتباطی، پیامدهای کم شنوایی روی فعالیت های اجتماعی، خودپنداری یا تفکر نسبت به خود، سودمندی مورد انتظار از سمعک، هزینه و نفوذ دیگران در استفاده از سمعک موثر هستند. افرادی مانند شما که فقط در فرکانس های بالا کم شنوایی دارند و شنوایی آنها در فرکانس های پایین خوب است، ممکن است اینگونه فکر کنند که مشکل شنوایی ندارند و به اصرار اطرافیان مراجعه کرده اند.

به خصوص وقتی کم شنوایی به تدریج و در طول زمان طولانی رخ داده باشد. این تصور صحیح نیست و مشاوره برای تغییر نگرش و انگیزه بسیار مفید خواهد بود.  همچنین در نظر داشته باشید سمعکی که فقط فرکانس های بالا را تقویت می کند، ممکن است موجب بهبودی میزان شفافیت صدا گردد، اما هیچ اثری بر روی بلندی صدا نخواهد داشت و یا اثر کمتری بر روی آن خواهد داشت.

این مسئله یعنی تأثیر کم سمعک بر روی میزان بلندی صدا باید برای کاربر توجیه شود و توضیحات لازم ارائه شود. در غیر اینصورت شما ممکن است فکر کنید که سمعک برایتان موثر نیست (این موضوع فقط در کم شنوایی فرکانس بالا مطرح است و در انواع دیگر کم شنوایی، سمعک قطعا موجب افزایش بلندی اصوات خواهد شد).

برای مطالعه بیشتر، مطلب “ آیا می توان قبل از خرید سمعک، سودمندی سمعک را پیش بینی کرد؟” را در لینک زیر مطالعه بفرمایید:(کلیک کنید)

  • شما باید برای ارسال دیدگاه شوید
نمایش 1 نتیجه
پاسخ شما

لطفاً جهت ثبت نام ابتدا یا ثبت نام کنید.

اسکرول به بالا